اندرحکایت یک فستیوال

چند سال پیش فدراسیون ورزشهای رزمی ایده برگزاری یک فستیوال بین المللی در هنرهای رزمی را رسانه ای کرد که البته ایده بسیار خوبی هم بود. قرار بود همانطور که خیلی از کشورها مسابقات یا فستیوالهای شناخته شده ای دارند که به نام کشورشان شهرت یافته، ما هم فستیوالی شناخته شده در سطح دنیا داشته باشیم. اما متاسفانه این ایده خوب در عمل بیشتر به یک شوی تبلیغاتی برای فدراسیون تبدیل شد. 

دور سوم فستیوال بود که این خبر از طرف فدراسیون منتشر شد: «محمد نوحی رئیس فدراسیون ورزش های رزمی اظهار داشت: برای سومین سال پیاپی ایران به عنوان میزبان فستیوال جهانی ورزش های رزمی از سوی ریاست فدراسیون جهانی این ورزش انتخاب شد» و طبق معمول خیلی از خبرگزاری های بی اطلاع از جزئیات ماجرا، عین همین تیتر و خبر را منتشر کردند. غافل از آنکه برعکس آنچه از این خبر برداشت می شود و این تصور در ذهن مخاطب نقش می بندد که بخاطر تلاشها و مدیریت قوی فدراسیون ما، امتیاز میزبانی یک رویداد معتبر جهانی به ایران داده شده است، اصل ماجرا این بوده که ایده این فستیوال را نخستین بار خود آقای نوحی مطرح کرده است، آن فدراسیون جهانی کذایی را هم خود همین آقای نوحی تاسیس کرده و ریاستش هم بر عهده خود اوست، رئیس فدراسیون ایران هم که طبق این خبر میزبانی نصیبش شده همین آقای نوحی است و جالب اینکه اعلام کننده خبر هم همانطور که می بینید باز همین آقای نوحی خودمان است!!! حالا در آستانه برگزاری چهارمین دوره این فستیوال که البته با مشکلاتی همراه شده است، فدراسیون بیانیه ای منتشر کرده و ضمن گلایه از اتفاقات پیش آمده به نوعی هشدار داده است که:«چه بسا در صورت تداوم این روند و کم لطفی مراجع ذیصلاح به طور کلی شانس میزبانی ایران در این رخداد جهانی از کشورمان سلب گردد»!  و بعد آقای نوحی ریاست فدراسیون در گفتگوی دیگری ضمن آنکه مدعی شده اند پاسخ قانع کننده ای برای لغو این رویداد از طرف مسئولان وزارت ورزش داده نشده است، گفته اند:« چرا باید رئیس فدراسیون جهانی با من تماس گرفته و از برگزار نشدن این رویداد گله مند باشد و از من به عنوان مسئول و مقام رسمی ایران پاسخ قانع کننده و صریح بخواهد؟ به من بگویند که اگر توان نداشتی چرا برگزار کردی؟»

خب البته اگر مسئولان وزارت ورزش نخست برای برگزاری این فستیوال قول همکاری داده اند و بعد به استناد صحبت های آقای نوحی بدون ارائه دلایل قانع کننده ای اجازه برگزاری آن را نداده اند، جای انتقاد هست و بهتر است مسئولان مربوطه بصورت شفاف دلایل خود را برای این تصمیم اعلام کنند. اما اجالتا خوب است خود آقای نوحی نیز به دو شبهه جدی که به بخشی از بیانیه و صحبت هایشان وارد است روشنگری بفرمایند.

نخست اینکه نسبت به سلب شدن شانس میزبانی ایران در بیانیه فدراسیون هشدار داده اند! آقای نوحی می شود توضیح بفرمایید کدام مرجعی می خواهد یا می تواند حق این میزبانی را از ایران سلب کند؟! فراموش نکرده اید که اصلا پایه ریزی این فستیوال در ایران بوده و خود شما عنوان فرموده بودید می خواهیم مثل کشورهای دیگر ما هم فستیوالی داشته باشیم به نام خودمان؟! خب پس چه شد؟ این چه فستیوالی است که برای ماست اما برگزاری اش را به قول شما ممکن است به ما بدهند یا از ما سلب کنند؟! آقای نوحی این فستیوال در حقیقت چیزی است شبیه به جام تختی در کشتی  یا مسابقات جام فجر در رشته های مختلف ورزشی. این مسابقات همگی بین المللی هستند اما پایه و اساسشان در ایران گذاشته شده است. اینگونه رویدادها ممکن است در دوره ای بخاطر کمبود بودجه، سوء مدیریت و یا هر علت دیگری با تاخیر برگزار یا اصلا برگزار نشوند اما اینکه حق برگزاری شان از ایران سلب شود دیگر از آن حرفهاست!

دوم اینکه از تماس رئیس فدراسیون جهانی و توضیح صریح خواستن ایشان سخن گفته اید! ببخشید آنوقت کدام فدراسیون جهانی؟! ما در تشکیلات رسمی ورزشی بین المللی مثل IOC  یا “اسپرت اکورد” اصلا همچین فدراسیونی نداریم، برخی از رشته های زیرمجموعه شما خود مستقلا دارای تشکیلات جهانی هستند اما خود فدراسیون شما زیرمجموعه هیچ فدراسیون جهانی نیست که حالا رئیسش بخواهد شما را بازخواست کند! اگر منظورتان همان فدراسیون جهانی فستیوال هنرهای رزمی(!) است که خوب اگر فراموش نکرده باشید خودتان ریاستش را برعهده دارید! نکند مثل دور قبلی که خودتان میزبانی را به خودتان اعطا فرموده بودید، اینبارهم خودتان با خودتان تماس گرفته اید و از خودتان پاسخ صریح خواسته اید؟!

همانطور که به حق توقع پاسخگویی از طرف مسئولین وزارت ورزش را دارید، شایسته است که خودتان هم حداقل پاسخگوی این ابهامات باشید.

 —

مازیار عبداللهی نیا / ماهنامه رزم آور

یک دیدگاه بر “اندرحکایت یک فستیوال
 1. علیرضا گفت:

  احسنت! سالهاست همینطوری با عوامفریبی همه رو سرکار گذاشتن. بالاخره باید دستشون رو بشه. امیدوارم اینبار وزارت ورزش با کادر جدید جلوشونو بگیره.

 2. حامد گفت:

  چی می گی؟ متاسفم هر آدم بی اطلاعی به خودش اجازه می ده به فدراسیون گیر بده یعنی چی همچین فدراسیون جهانی نداریم؟

  • مازیار عبداللهی نیا گفت:

   دوست گرامی، دهها فدراسیون، انجمن و… با عنوان هنرهای رزمی در دنیا فعالیت می کنند. اما “هنرهای رزمی” عنوان یک رشته خاص نیست بلکه به یک مجموعه از رشته های رزمی اشاره دارد. برخی از این رشته ها دارای تشکیلات ورزشی هستند و بعضا به عضویت کمیته بین المللی المپیک یا اسپرت اکورد درآمده اند. اما ما در این تشکیلات ورزشی فدراسیونی با عنوان ورزشها یا هنرهای رزمی نداریم. درحقیقت فدراسیون ورزشهای رزمی ما زیر نظر هیچ فدراسیون خاص جهانی فعالیت نمی کند.

 3. امیر گفت:

  امیدوارم که وزارت ورزش اجازه نده این فسیتوال بی ارزش برگزار بشه. آقای نوحی حسابی پولدار شد از برکت فدراسیون ورزشهای رزمی. سبکهای ایرانی مفتی درست شدند و سبکهای اصیل رو خراب کردند انشالله که وزارت قبول نکنه. بجای اینهمه هزینه چهار تا سالن ورزشی توی روستاهای بدبخت بسازیم نه اینکه دونفر بنام رئیس و دبیر فدراسیون پولهای خارجی به حسابشون واریز بشه و خوش باشند. آقای نوحی باید فدراسیون ورزشهای رزمی رو به فرد لایق دیگری واگذار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.