امیر علی اکبری در RIZIN؛ خوب، بد، زشت

پای رقابتهای حرفه ای رزمی و در راس آنها رقابتهای MMA این روزها به جامعه ما باز شده و هم رسانه ها و هم  بخش زیادی از مبارزان ما در حال آزمون و خطا و کسب تجربه در این فضا هستند. اگر در همین ابتدا خیلی از مسایلی که پیش می آیند مورد موشکافی قرار بگیرند و از همین ابتدا گامهای محکم و درستی برداشته شوند می توانیم به آینده حضور همراه با موفقیتمان در عرصه رقابتهای حرفه ای امیدوار باشیم. حضور امیر علی اکبری ملی پوش سابق کشتی کشورمان در رقابتهای جایزه بزرگ RIZIN ژاپن و مبارزه دیروز او در این تورنمنت هم همراه با حاشیه هایی تلخ و شیرین بود. در ادامه نگاهی داریم به بخشی از این حاشیه های خوب، بد و زشت!

خوب

۱- امیر علی اکبری نخستین کشتی گیر سرشناس ایرانی است که وارد دنیای MMA شده و همین موضوع سبب شده است تا رسانه های عمومی که پیش از این از فضای چنین مسابقاتی دور بودند این روزها به رقابتهای حرفه ای رزمی روی خوش نشان دهند. اگرچه ورود غیرحرفه ای این رسانه ها به این عرصه، تا به امروز بیشتر برای جامعه رزمی هزینه داشته تا منفعت اما این امید هست که آهسته آهسته شرایط بهتر شود و پای دیگر رزمی کاران حرفه ای ما هم مانند سایر ورزشکاران به رسانه های عمومی باز شود.

۲- علی اکبری که این روزها می بینیم یک صرفا کشتی گیر که وارد رقابتهای MMA شده باشد نیست، کاملا مشخص است که امیر به فضای MMA خو گرفته و پر از انگیزه و انرژی است. این امید به آینده او را بیشتر می کند.

۳- اگرچه تنها حدود یک سال بیشتر از عمر تشکیلات RIZIN نمی گذرد، اما راه اندازی آن توسط رئیس و برخی از دست اندرکاران سابق تشکیلات Pride، ارتباط با برخی از سازمانهای معتبر MMA و پخش رقابتهای آن از شبکه هایی چون Spike که رقابتهایی مثل بلاتور Bellator را پوشش می دادند باعث شده تا این مسابقات در حد قابل قبولی به چشم بیاید. اتفاقی که برای هر فایتر حاضر در این رقابتها از جمله امیر علی اکبری یک مزیت است.

۴- عموما رقابتهای MMA بصورت تک مبارزه برگزار می شوند نه تورنمنت های حذفی شبیه آنچه در رقابتهای RIZIN شاهدش هستیم. درواقع مسابقات بصورت حذفی شیوه ای است که بتازگی یکی دوتا از تشکیلات MMA برای رقابتهایشان انتخاب کرده اند. در این شیوه اینکه یک مبارز در مراحل نیمه نهایی و نهایی رو در روی چه فایتری قرار بگیرد تا حد زیادی به شانس او بستگی خواهد داشت و اگر بخت یار فایتری باشد اینگونه رقابتها می توانند برای او نقش یک میانبر را بازی کنند. مثلا فایتری در سطح علی اکبری حداقل چندین مبارزه قابل قبول دیگر نیاز داشت تا بتواند روبروی مبارزانی در سطح کروکاپ قرار بگیرد، اما حالا اگر از مرحله دوم این مسابقات عبور کند، خود را در مقابل فایترهای کارکشته ای مثل میرکو”کروکاپ”فیلیپوویچ یا واندرلی سیلوا خواهد دید و طبیعتا در صورت ارائه یک مبارزه قابل قبول در مقابل آنها، عملا وارد لول بالاتری خواهد شد و راه او برای مبارزه درسازمانهای معتبر تر هموارتر می شود.

بد

پوشش رسانه ای این رقابت مثل همیشه کمی با غلو و بزرگنمایی همراه بود. اینکه رسانه های عمومی و صفحات تخصصی کشتی در این چند روز تقریبا همگی با آب و تاب از این مبارزه نوشتند را می توان درک کرد. خیلی از آنها اصولا چیز زیادی از دنیای MMA نمی دانند و برایشان اهمیتی هم ندارد. آنچه آنها می شناسند و برایشان مهم است حضور قهرمان سابق کشتی فرنگی جهان در این رقابتهاست. پس این توجه فوق العاده آنها به موضوع طبیعی و قابل فهم است. اما در این سو رسانه های رزمی ما نباید بیش از اندازه هیجان زده شوند. ما می دانیم مبارزانی که بسیار قبل تر در گمنامی وارد رقابتهای MMA شده اند و حالا هم سطح و حتی بالاتر از امیر هستند کم نداریم، این بی معرفتی در حق آنهاست که با بزرگنمایی بیش از حد زیر نام قهرمان سابق کشتی جهان که در MMA هم سطح آنها است قرار بگیرند.

ازطرفی  متاسفانه ما فکر می کنیم حمایت از یک ورزشکار یعنی هندوانه زیر بغلش گذاشتن و هر موفقیت او را بیش از اندازه بزرگ جلوه دادن. درحالیکه این شیوه چه بسا درنهایت به ضرر ورزشکار موردعلاقه مان تمام شود. خوشبختانه علی اکبری در عین جوانی ورزشکار باتجربه ای است و بعید است تحت تاثیر چنین جوهایی قرار بگیرد، اما درکل بزرگنمایی های غیرواقعی از یک سو می تواند فایتر را در مورد تخمین توانایی هایش به اشتباه بیندازد و از طرف دیگر توقعات غیر واقعبینانه در بین طرفداران ایجاد کند. آنوقت وقتی نتیجه مورد نظر حاصل نشد طبق معمول دست به دامن بهانه هایی مثل ناداوری و حق ما را خوردند و زمین کج بود می شویم که خوشبختانه یا بدبختانه در ورزش حرفه ای خریداری ندارند.

یک مبارز حرفه ای بودن زحمات زیادی دارد و نباید موفقیتهای یک فایتر را کوچک و کم ارزش شمرد، اما نباید بیش از اندازه هم در مورد موفقیتهایش بزرگ نمایی کرد. معرفی RIZIN بعنوان بزرگترین تورنمت  MMA جهان، معرفی  امیر علی اکبری بعنوان یکی از بهترین های MMA و یا معرفی حریف برزیلی او بعنوان یک مبارز نامدار، نمونه ای از بزرگنمایی های غیرمنطقی در این ماجرا بود. بهتر است هر رویدادی را واقعبینانه نشر دهیم، نه کمتر و نه بیشتر از آنچه که هست.

زشت

کری خواندن و شاخ و شانه کشیدن برای حریف در مراسم وزن کشی و کنفرانس های مطبوعاتی رقابتهای حرفه ای رزمی، خیلی چیز عجیب و غریبی نیست. این حرکات بیشتر یک شو و نمایش است و زیاد هم نباید جدی گرفته شود. اما دیدن این حرکات از یک ورزشکار نامی  آن هم از رشته کشتی که در فرهنگ ما همیشه یادآور اخلاق، مرام پهلوانی و جوانمردی بوده کمی توی ذوق می زند. ای کاش شاهد چنین رفتاری از علی اکبری در مراسم وزن کشی نبودیم. خیلی ها دیروز برای نخستین بار بود که به بهانه او یک مبارزه MMA را دیدند و متاسفانه تجربه اولشان با دیدن آن صحنه ها چندان تجربه خوشایندی نبود. امیر علی اکبری چه بخواهد چه نخواهد عامل آشنایی تعداد زیادی از مردم با دنیای MMA شده و رفتار و کردار او در اینکه آنها چه برداشتی از MMA داشته باشند موثر است.

ازطرفی مبارزان ما باید درنظر داشته باشند که متاسفانه در سالهای اخیر در عرصه ورزش کشورمان با پدیده عجیبی که عبارت است از عده قابل توجهی هوادار به شدت متعصب، هیجانی و با کمال تاسف فوق العاده بی ادب مواجه هستیم که به معضلی برای ورزش کشور تبدیل شده اند. دیدن چنین حرکاتی از ورزشکاران ناخواسته می تواند برای این جماعت حکم فرمان آتش را داشته باشد و عملا سبب بروز اتفاقات ناخوشایندی گردد. نمونه خیلی خفیف از این حرکات ناشایست را در همین دو روز شاهد بودیم. متاسفانه جمع کثیری از این طرفداران دو روز گذشته انبوهی از پیامهای به شدت بی ادبانه و تهوع آور نسبت به حریف برزیلی را در صفحه امیر منتشر کردند. توقع این بود که خود علی اکبری پستی بگذارد و نسبت به این بی ادبی ها واکنش نشان دهد که متاسفانه این اتفاق هم نیفتاد. مبارزان ما خوب می دانند که در رقابتهای حرفه ای ممکن است فردا روز مقابل هم وطن خودشان به میدان بروند و یا در مقابل فایتری که تا یک ماه قبلش در کمپ تمرینی مشترک در کنار هم عرق ریخته اند قرار بگیرند، حال اگر فضای توهین به حریف توسط هوادارن باب شود در آینده خود این فایترها هستند که شرمنده این رفتار خواهند شد. جلوی این روند غیر اخلاقی باید همین ابتدا گرفته شود و هیچ کس جز خود فایترها نمی توانند در کنترل و آگاهسازی این جماعت موثر باشند.

مازیار عبداللهی نیا / رزم نیوز

یک دیدگاه بر “امیر علی اکبری در RIZIN؛ خوب، بد، زشت
  1. کشاورز گفت:

    تحلیل خوبی بود

  2. رسول گفت:

    آقای عبدالهی من همیشه مطالبتونو از سالها پیش می خونم و خیلی ممنوم از اطلاعاتی که به اشتراک می ذارید. یک خواهش داشتم و اون اینکه یک مطلب هم در مورد اینکه چجوری می شه وارد مسابقات ufc شد بنویسید. چون خیلی چیزها می گن که احتمالا بیشترشون هم دقیق نیست. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.